sobota, 18 sierpnia 2012

Test Navime

Kolejny program który poszedł pod lupę to Navime. Jest to kolejna aplikacja na system android. Porównywać ją będę do aplikacji Run-Log, a to z tego powodu że:
-obydwie aplikacje są autorstwa polaków,
-żeby móc z nich w pełni korzystać najlepiej się zarejestrować w serwisie producentów,
-idealnie nadają się do wszelkich treningów,
-są w 100% darmowe.
Podobieństwa aplikacji już mamy, teraz należy napisać coś o różnicach jakie występują pomiędzy obydwiema aplikacjami. A jest ich w sumie sporo. Zacznijmy od tego że w Navime mamy do wyboru wiele rodzai aktywności: trening, transport, rekreacja, wycieczka, wyścig, wydarzenie specjalne i inne. Po wyborze rodzaju aktywności, przechodzimy do wyboru aktywności, tutaj możemy wybierać spośród: marszu, spaceru, biegu, jazdy konnej, samochodu,... . Wybór jest wielki, ostatni krok to wybór celu treningu, albo jego braku. Startujemy i mamy dwa ekrany z bieżącymi statystykami, międzyczasami, oraz mapą. Ekrany statystyk możemy konfigurować właściwie dowolnie, dodawać okienka, usuwać, przenosić, tak jak nam to pasuje. Ślad trasy zapisywany jest na bieżąco. W czasie treningu możemy włączyć pauzę i wtedy nie jest liczony czas, rysowany ślad i nic nie rejestrowane. Po zakończeniu treningu możemy wysłać go do serwisu.
Wszystko brzmi pięknie, ale nie zawsze tak jest. Miałem dzisiaj tego przykład, z trasy mającej 8,3 km, zrobiło się 4, a właściwie tyle zapisało. Program miał problem ze złapaniem fixa, udało się to dopiero po przebyciu połowy trasy. Oczywiście statystyki zapisały się dopiero po złapaniu fixa, a nie ma możliwości edytowania trasy na mapie żeby to poprawić.
Run-Log czy Navieme?
Dla mnie odpowiedź jest prosta, wybieram Navieme, jest bardziej wszechstronna, chociaż jeżeli ktoś potrzebuje takiej aplikacji tylko do biegania czy spacerów to Run-Log jest odpowiedni. Istnieje jednak jeszcze jedna różnica pomiędzy tymi dwoma aplikacjami poza rozbudowanymi statystykami, a mianowicie ich stabilność.
Navieme możemy zminimalizować i robić na telefonie praktycznie wszystko, w run-log niestety nie. Jeżeli ktoś do nas zadzwoni podczas korzystania z run-log, czy chociażby dostaniemy SMS-a to zapis jest przerywany, trzeba go wznowić jako nowy trening, po eksporcie ślad na mapie jest jako jedna całość. W Navieme tego problemu nie ma, możemy dzwonić, SMS-ować i zapis nie zostanie przerwany.

Ocena:
Interfejs 4,5/5 (jest czytelny, ale czegoś mimo wszystko brakuje)
Łatwość użycia 4,5/5 (program jest łatwy w obsłudze, niestety na początku trzeba patrzeć czy jest fix)
Dokładność 5/5 (jeżeli fix jest i dokładność wyświetlana jest w granicach do 50m to jest prawie idealnie)
Ogólnie 4,6/5

Galeria:


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza