poniedziałek, 1 września 2014

Ride with GPS - test

Witajcie
Ten wpis postanowiłem poświęcić aplikacji która powinna zainteresować wszystkich rowerzystów, a z której korzystałem podczas ostatniego wyjazdu rowerowego w Jurę. Program dostępny jest na systemy iOS oraz Android. Ride with GPS jest dość prostym programem służącym do rejestrowania przebiegu naszej trasy bez dodatkowych bajerów graficznych. W porównaniu do innych aplikacji tego typu działa stabilnie, szybko i jest prosta w obsłudze.

Pierwsze kroki
Powinniśmy być już przyzwyczajeni do rejestracji swojego konta lub połączenia aplikacji z facebookiem aby w ogóle móc zacząć korzystać z aplikacji. Ride with GPS również wymaga tego od nas. Osobiście połączyłem aplikację ze swoim kontem na facebooku co przyspieszyło cały proces rejestracji. Do dyspozycji mamy oprócz samej aplikacji konto na stronie aplikacji gdzie możemy sprawdzać swoje wyniki i trasy, ale o tym później. Przejdźmy do kolejnego punktu.

Wygląd aplikacji
Jak możecie zauważyć na obrazku poniżej wszystko wygląda schludnie, jest czytelne i bardzo proste. Oczywiście jeżeli korzystamy tylko z GPS mapy nie zobaczymy, ta ukaże się tylko jeżeli mamy połączenie z internetem. Osobiście nie sprawdzałem ile danych pobiera podczas przejażdżki, może kiedyś się skuszę, ale podejrzewam że w naszych warunkach kosztowych za pakiety internetu mobilnego może być to nieopłacalne. Oprócz mapy mamy podstawowe dane:
-Dystans
-Prędkość
-Czas całkowity
-Pokonane wzniesienia
-Prędkość pokonywania wzniesień na godzinę (ile metrów na godzinę pokonujemy wspinając się)
Oprócz tego mamy przycisk rozpoczęcia nagrywania trasy (później pauza) oraz możliwość dodawania zdjęć z galerii do trasy oraz wykonywania zdjęć podczas jazdy i automatycznego przypisywania do danego fragmentu trasy.

Nagrywanie śladu trasy i zużycie baterii
Ten punkt jest właściwie najważniejszym punktem podczas całego testu. Zacznijmy od tego że GPS włączyłem dopiero po wyjściu z domu, to samo uczyniłem z aplikacją, następnie nagrywanie i jazda. Sygnał złapałem po przejechaniu ok. 3 km, ale to było spowodowane między innymi zachmurzeniem (pogoda ma duży wpływ na czas łapania fixa) oraz to że testowałem go na zupełnie innym telefonie niż używam na co dzień i nie do końca wiedziałem jak długo będę musiał czekać na fixa. Czas zaczął lecieć, był jednak liczony jako postój, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Tutaj pojawia się pierwsza z zalet tej aplikacji podczas postoju czas jest liczony, jednak nie jest on liczony jako jazda, a jako czas podróży. Ślad jest narysowany prawie idealnie, nie ma większych odchyleń od drogi, przez co dystans pokazywany przez aplikację jest dokładnie taki jak przebyty przez nas. Prędkość również wskazywana jest dokładnie taka z jaką aktualnie podróżujemy, co jest bardzo ważne do późniejszych statystyk. Jeżeli chodzi o zużycie baterii to po 7 godzinach włączonej aplikacji (na telefonie nie było nic więcej uruchomione poza ride with GPS oraz samym GPS-em) i pokonaniu 140 km pozostało mi 40% baterii (na starcie było 98%), więc wynik jest bardzo dobry. Dla porównania endomondo na podobnej trasie (o 20 km krótszej) i przy lepszych warunkach pogodowych zużyło 10% baterii więcej.

Eksport do portalu, udostępnienie na facebooku i statystyki
Teraz czas zająć się stroną aplikacji która tak samo jak aplikacja jest zrobiona schludnie i czytelnie. Po zakończeniu nagrywania, nazwaniu trasy i uzyskaniu połączenia z internetem aplikacja eksportuje ją do swojego portalu. W samej aplikacji nie znalazłem jednak możliwości udostępnienia jej na facebooku, mogłem uczynić to dopiero ze strony ride with GPS. Nie jest to jakąś wielką przeszkodą jednak miło by było móc uczynić to z poziomu samej aplikacji. Po eksporcie możemy dodać opis samej trasy (zresztą w programie również możemy to uczynić), zdjęcia (tak samo jak opis). Na stronie głównej naszego profilu (warto skonfigurować wszystkie opcje, włącznie z wagą) możemy zobaczyć nasze statystyki:
Po przejściu do konkretnej trasy uzyskujemy o wiele więcej szczegółów, które podzielone są na dwie zakładki ogólne i tzw. metryczne. W statystykach znajdziemy:
-Informację o miejscu startu (nazwa miejscowości)
-Dystans pokonany
-Wzniesienia/zjazdy
-Czas jazdy
-Max. pokonane nachylenie terenu
-Średnie nachylenie terenu
-VAM
-Czas podjazdów
-Czas zjazdów
-Całkowity czas podróży
-Łączny czas postojów
-Ilość spalonych kalorii
-Średnie zużycie energii (?)
-Max. prędkość
-Średnia prędkość
-Tempo
-Tempo jazdy

Dodatkowo pod mapą znajduje się wykres z przekrojem trasy na którym możemy nanosić prędkość oraz nachylenie terenu i przeglądać wszystko razem lub tylko wybrane opcje, albo osobno. Przesuwając kursor po wykresie możemy zobaczyć co było w danym punkcie trasy na mapie.
To jednak nie wszystko, oprócz tego dostajemy dwa wykresy z informacjami ile czasu podróżowaliśmy z jaką prędkością i z jakim nachyleniem terenu.
Oprócz przeglądania danych przejazdu mamy możliwość wyeksportowania trasy do formatu tcx, gpx oraz kml. Serwis posiada dodatkową opcję płatną z której nie mam możliwości skorzystania (ceny jak na nasze warunki są dość wysokie).

Opcje dodatkowe
Aplikacja w połączeniu z serwisem daje nam dodatkowe opcje w postaci zaplanowania trasy i jej eksportu do urządzenia. Z zaplanowanej trasy możemy korzystać poglądowo lub jak zwykłą nawigację czyli z informacją o następnych zakrętach i fragmentach trasy czego również jeszcze nie testowałem, a co na pewno uczynię. Możemy skorzystać również z udostępnionych tras innych użytkowników.

Ocena
Aplikacja Ride with GPS jest godna uwagi, mogę ją polecić z czystym sumieniem każdemu kto szuka programu bez zbędnych wodotrysków graficznych i innych niepotrzebnych na co dzień rzeczy. Nie jesteśmy atakowani kolejnymi wyzwaniami sponsorowanymi i nie musimy płacić za dostęp do najważniejszych i najpotrzebniejszych rzeczy tak jak ma to często miejsce u konkurencji. Jedyne czego mi tu brakuje to informacji o nawodnieniu i polskiej wersji językowej, która mam nadzieję kiedyś powstanie, chociaż angielska jest prosta w obsłudze i poradzi sobie z nią każdy kto ma chociaż najmniejsze podstawy tego języka.
Moja ocena to 8,5/10

Linki:
AppStore
GooglePlay
Ride with GPS

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza