sobota, 6 czerwca 2015

Dwa Jeziora i dwa koła

Witajcie
Ten tydzień obfitował u mnie w wypady rowerowe, na siedem dni cztery spędziłem nabijając kolejne kilometry w tym sezonie. Pogoda dopisywała, co sprawiło że kilometry pokonywałem dość sprawnie. W czasie czterech wyjazdów pokonałem przeszło 200 km, wypiłem ok. 5 litrów wody i spałaszowałem sporo batonów zbożowych. Najkrótsza trasa miała 30 km, najdłuższa przeszło 70.
Wszystkie wyjazdy łączył wspólny mianownik - zbiorniki wodne.

Niedziela (31.05.2015) - Sarnów
Przejazd rejestrowałem jak zawsze aplikacją Ride with GPS, przez dłuższą chwilę mój telefon nie mógł złapać fixa, przez co nie mam zapisanych pierwszych 2-3 km. Odległość pokonana to ok. 37-38 km, a zarejestrowana RwGPS 35,3 km. Początkowo miałem jechać zupełnie gdzie indziej jednak w po kilku kilometrach stwierdziłem że jadę na Pogorię a dalej się zobaczy. Przejechałem przez Zagórze i dotarłem do Pogorii III, następnie lewą stroną przez Piekło na Pogorię IV. Na Mariankach skręciłem na Sarnów skąd przez Łagiszę i okolice zamku wróciłem do domu.


Wtorek (02.06.2015) - Wojkowice Kościelne
Celem miał być zalew Przeczycki, po drobnych błędach nawigacyjnych cel nie został osiągnięty, jednak dystans pokonany to 60 km. Wyruszyłem wieczorem kiedy za oknem temperatura spadła. Przejazd przez Będzin do Pogorii III, lewą stroną do Pogorii IV, a następnie lewą stroną do Wojkowic Kościelnych. Dalsza droga miała być również dziecinnie prosta, jak się okazuje źle zapamiętałem skręt i wylądowałem kawałek od zalewu. Niestety pora zaczynała być już późna, nie chciałem zbytnio wracać po zmroku, co ogólnie by mi nie przeszkadzało z moim oświetleniem, jednak postanowiłem sobie odpuścić, jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie bo wystarczyło by mi ok 10 min. Samą miejscowość Przeczyce zdobyłem. Wracałem ponownie lewą stroną Pogorii IV, Pogorię III objechałem zaś z prawej strony przez co można uznać że zrobiłem w okół niej koło. Dalsza droga ponownie przez Będzin do domu.

Środa (03.06.2015) - Rogoźnik
Tak jak dzień wcześniej cel podróży był zupełnie inny niż zdobyty, jednak  z samego wyjazdu jestem w pełni zadowolony, szczególnie że ponownie pokonane zostało 45 km i sporo górek. Początek trasy wiódł przez Sosnowieckie Piaski, następnie Czeladź do Wojkowic. Niestety zostałem niemiło zaskoczony ponieważ droga w Wojkowicach jest rozkopana, chodnika czy pobocza brak, a ruch wahadłowy, szczęśliwie za dużo samochodów nie jechało więc nikt mi na plecach nie siedział. Przed parkiem w Wojkowicach skręciłem na Rogoźnik licząc na zdobycie tego zalewu. Pokonując kolejne wzniesienia i kilometry zaczynałem w to wątpić do momentu zauważenia niewielkiego parkingu i drogi pieszo-rowerowej. Rogoźnik I zaliczony, czas ruszać dalej. Spojrzałem na mapę przed urzędem miejskim w Dobieszowicach i zamiast pojechać prosto skręciłem w lewo. W Bobrownikach obrałem drogę na Piekary Śląskie, a następnie na Wojkowice i do domu. Tutaj przytrafiła mi się mała przygoda, Przestała mi działać przerzutka z przodu i miałem tylko środkowe przełożenie, o ile pod górki problemów nie było, o tyle na płaskim i z górek jechało się nie ciekawie. Z Wojkowic postanowiłem pojechać do Grodźca, a następnie do Będzina. W połowie drogi Wojkowice - Będzin, gdzieś po środku Grodźca na ścieżce rowerowej wyrosnął mi samochód. Stał przed bramą do domu zastawiając całą szerokość ścieżki. Nie miałem ochoty dzwonić na policję czy też straż miejską, jednak zdjęcie poszło w świat. Po dotarciu do Będzina sprawdziłem baryłkę przy manetce i okazało się że jest wykręcona, stąd problem z przerzutką. Dokręciłem i wszystko zaczęło działać jak należy. Spod Zamku w Będzinie szybki powrót do domu. Trasa miała dokładnie 44,1 km.


Sobota (06.06.2015) - Pyrzowice, Świerklaniec
Najdłuższy wyjazd pod względem pokonanych kilometrów - 70. Początkowo chciałem dojechać do lotniska w Pyrzowicach, a następnie wrócić do domu przez Pogorię, jednak w czasie jazdy plan skorygowałem. Początkowo pojechałem do Będzina, następnie Łagisza i dalej Grodków, Strzyżowice, bokiem Góra Siewierska i Sączów. Przekrój trasy cudowny, w górę i w dół. Kolejny punkt trasy to Ożarowice i po chwili cel - lotnisko w Pyrzowicach. Nic akurat nie startowało więc skierowałem się do Miasteczka Śląskiego, bu pokonać jego najdalsze dzielnice i ruszyć do Świerklańca. W końcu wjechałem na trasę 78 i całe szczęście że droga jest szeroka i jest gdzie uciekać. Niestety kierowcy często jeszcze nie uważają rowerzystów za uczestników ruchu, w tym przypadku stereotypowi kierowcy pojazdów marki zaczynającej się na B. jadący w kierunku przeciwnym do mojego postanowili wykonać manewr wyprzedzania. Można rzec że gdyby nie pobocze pewnie skończyło by się tragedią. Oczywiście nie mam nic do kierowców marki na B. jednak mała, wąska grupa wyrabia im opinię u wielu osób, zresztą to mogli być również kierowcy pojazdów marek na V, R, F czy jeszcze innych. To był jedyny incydent w ostatnim czasie z kierowcami których spotykam. Po pokonaniu kolejnych kilku kilometrów park i jezioro Świerklaniec zdobyłem. Tutaj muszę stwierdzić że władze parku nie radzą sobie w kwestii przygotowania go do dużego ruchu pieszo rowerowego, myślę że jakby były tam chociaż wymalowane linie odgradzające część pieszą od rowerowej wszystkim żyłoby się lepiej, a tak piesi muszą uważać na rowerzystów, a rowerzyści na pieszych i kombinować jak ominąć grupę poruszającą się całą szerokością alejki. Przyszedł czas na powrót, wybrałem drogę przez Piekary Śląskie, Czeladź i Będzin. Kilka podjazdów i zjazdów, nakręcone ostatnie 30 km i dotarłem do domu, spocony, aczkolwiek szczęśliwy.


Statystyki z całego tydonia:
Dystans: 207,2 km
Podjazdy: +1551 m
Czas: 9h 5 min
Spalone kalorie: 3930 kcal
Zaliczone nowe gminy: 4

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza